
Основні способи заварювання чаю
У світі чай став багато в чому буденністю – заміна напою «на ходу», запитати бутерброд, завершити вечерю, зігрітися. Рідко можна зустріти ситуації, коли чайна церемонія виходить на перший план, коли все розмірено та спокійно, коли чаювання готується ретельно і з любов'ю, а сам процес супроводжується приємним спілкуванням та насолодою від смаку, запаху та інтер'єру.
Але навіть у повсякденному житті є низка нюансів, коли можна додати досконалості у звичний процес та покращити якість та смак чаю. Можна й урізноманітнити звичний вигляд чаю і спробувати, наприклад, корисні карпатські чаї.
Підсумковий напій у чашці залежить від правильного поєднання чотирьох складових: кількість води, кількість заварки чайної, температура води, час витримки листа у воді. Але що ще впливає на смак і користь чаю?
Основні способи заварювання чаю
Способів отримати смачний та якісний напій багато, зупинимося на двох основних.
У китайській традиції заварювання чаю використовують так званий проливний спосіб. У нагрітий чайник із поміщеним усередину листом наливають воду і відразу ж її зливають, очищаючи таким чином чайний лист від домішок та сміття. Далі чай п'ють за таким принципом: відпив – доливай, долив – відпивай. Воду при цьому не тримають у чайнику довше 10 секунд. Таким чином, чай заварюють до семи разів і щоразу смак напою відрізнятиметься в міру розкриття смаку.
Якісний карпатський чай, що включає, наприклад, іван-чай, можна пити саме таким способом, оскільки лист цієї рослини не втрачає своїх властивостей, а також запах і смак при протоці 5-7 разів.
Традиційний підхід до заварювання чаю у Європі інший. Лист попередньо не проливають, а наполягають сировину значно довше. Багаторазове заварювання чаю таким чином у Європі не вітається.
Слід мати на увазі, що сировина якісного карпатського чаю натуральна, тому після затоки окропом чай варто все ж таки витримати не менше 5 хвилин, щоб він віддав усі корисні властивості.
Якою має бути вода для чаю?
Чим м'якше береться вода для чаю, краще буде його смак. Відомі на весь світ китайські фахівці цього напою легко визначали на смак, чи з води заварений чай.
М'яка вода – це вода з мінімальною кількістю домішок та солей. Така вода у гірських річках чи льодовикових озерах, дощова. Зрозуміло, що у мегаполісах із видобутком такої води проблема. Але вона теж можна вирішити – пом'якшити воду можна банальним відстоюванням води з-під крана. За 8-10 годин йде запах хлору, важкі домішки осідають, вода пом'якшується. У побутових умовах міст – це прийнятне рішення для приготування води для чаювання.
Хоча в містах можна знайти готову очищену воду у продажу або користуватися спеціальними пристроями для пом'якшення та очищення води.
До речі, стадія кипіння, як кажуть фахівці, також має значення. Оптимально – доводити воду при кип'ятінні до стану «білий ключ», початкова стадія кипіння, момент, коли лунає початок свисту чайника зі свистком. Перекип'ячена вода робить чай гіршим.
Все вищесказане, до речі, справедливе і щодо натуральних трав'яних чаїв.
Який чайник підійде для заварювання чаю
Якщо говорити про чайник для кип'ятіння води, то тут умова – він має бути чистим, без накипу та пошкоджень. Чайник для заварки відіграє важливішу роль, адже саме там відбувається головне «таїнство» – народження чарівного напою.
Повіками відточувалася форма чайників та матеріал для їх виготовлення. З китайської культури чаювання ми бачимо пузаті чайнички з глини, фаянсу чи порцеляни. Саме цей матеріал швидко та рівномірно прогрівається, забезпечуючи правильне заварювання. Особливо це важливо при заварюванні натурального трав'яного чаю.
Гурмани та знавці накривають заварювальний чайник лляною тканиною. Льон пропускає пару, але при цьому затримує ефірні олії. Не варто допускати, щоб чай прів без виходу водяної пари. Не варто користуватися ватними ляльками – «бабами на чайник», виготовленими з матеріалу, що не пропускає пар.
Сервірування та подача чаю
Існує ціле зведення правил етикету чаювання. Ви звертаєте увагу на сервірування? Адже саме гарна подача та антураж дійства дозволить насолодитися не лише приємним спілкуванням, а й усіма цінностями чаю, сервірування столу для чаювання дозволить не залишити сам чай непоміченим.
Нагадаємо трохи правил чайного етикету:
1. якщо до чаю подається строкатий сервіз, то скатертина для столу краще брати однотонну, і навпаки;
2. якщо до чаю подається варення, мед, то кожному гостю ставиться окрема розетка;
3. цукорниця ставиться на стіл з окремою ложечкою або щипцями;
4. ємність для вершків чи молока ставлять на окреме блюдце, а чи не на стіл;
5. заварювати чай допускається у великому чайнику для заварювання відразу за кількістю учасників чаювання, не додаючи потім окріп.
Аромат карпатського чаю не залишить нікого за столом байдужим, нагадає про гори, аромат різнотрав'я і принесе бадьорість та гарний настрій.
Спробуйте насолодитися чайною церемонією, адже чашка чаю зближує людей, сприяє довірі та, можливо, зародженню дружби на довгі роки.
Підпишіться на Telegram-канал, щоб отримувати сповіщення про акції та знижки, про які дізнаються лише підписники